Myszołów

(łac. Buteo buteo)  

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
szponiaste
jastrzębiowate

Status i występowanie w Polsce:  W Polsce jest to średnioliczny gatunek lęgowy. Zasiedla on drzewostany wszelkich typów, głównie o małym zwarciu. W krajobrazie rolniczym myszołowy gnieżdżą się na pojedynczych drzewach, czy kępach krzewów. Można go również spotkać na peryferiach miast oraz w większych parkach miejskich. Gatunek ten na lęgowiska przylatuje do lutego do kwietnia, a odlatuje od września do listopada. Duża ilość osobników zimuje w naszym kraju.

Występowanie na terenie PK im. gen. D. Chłapowskiego: Gatunek ten można spotkać na całego Parku Krajobrazowego

Status ochronny: ścisła ochrona gatunkowa (Ust. o ochronie przyrody). Największymi zagrożeniami dla myszołowów są: intensywna, wręcz rabunkowa, gospodarka leśna, wycinanie zadrzewień śródpolnych, stosowanie szkodliwych środków ochrony roślin, zmniejszanie zróżnicowania krajobrazu rolniczego - łączenie gruntów, likwidowanie miedz oraz nieużytków rolnych.

Opis: Samiec myszołowa jest mniejszy od samicy, lecz nie różni się od niej ubarwieniem. Obie płci ubarwione są od jasnokremowego, miejscami białego, do ciemnobrunatnego, często z szarym nalotem. Wierzch ciała jest ciemniejszy, od spodu widoczne poprzeczne pręgowanie.Ptak ten miejsca na lęg wybiera w połowie kwietnia. Znajdują się one na skraju lasu lub w małej kępie drzew. Gniazda umieszczone są na drzewie, w pobliżu pnia lub przy rozwidleniu gałęzi, najczęściej na dużej wysokości. Mają średnicę około 1 metra. Gniazdo, od spodu, uwite jest z gałęzi i patyków, a wewnątrz wysłane jest wrzosem, trawą, sierścią zwierząt, niekiedy małymi, zielonymi gałązkami sosny lub świerku. Samica składa w nim 2 - 4 jaja, które wysiaduje przez 33 - 35 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe około 6 - 7 tygodni, a potem jeszcze przez okres od 6 do 8 tygodni są pod opieką rodziców. Pokarmem myszołowów są przede wszystkim małe gryzonie mieszkające na polach. Gatunek ten nie poluje na większą zwierzynę. Z kolei zimą chętnie wypatruje zdobyczy z przydrożnych słupów energetycznych.

Wymiary:
Długość ciała:
Rozpiętośc skrzydeł:
Waga:


50 - 60 cm
120 - 140 cm
600 - 1200 g

Galeria zdjęć myszołowa autorstwa Marka Palucha

Myszołów na polu pomiędzy Łuszkowem a Rogaczewem Wielkim