Paź królowej

(łac. Papilio Machon)

Występowanie w PK im. gen. D. Chłapowskiego: Gatunek ten można spotkać w okolicach Rogaczewa  Małego i Wielkiego, Łuszkowa, Rąbinia i zadrzewieniach śródpolnych w okolicach Turwi.

 Opis: Jest to jeden z najpiękniej ubarwionych krajowych motyli, zamieszkujący całą Europę, Azję i północną Afrykę. Jego ciało jest smukłe, z małą głową. Czułki są zakończone niewielkim zgrubieniem. Na przednich nogach posiada długie włoski, skrzydła są opatrzone ogonkami. Długość skrzydła samców to ok. 3,4 cm. Skrzydła są żółte, z czarnymi i niebieskimi wzorami, dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej krawędzi. Ich rozpiętość wynosi 60-80 mm. Gatunek ten zamieszkuje otwarte tereny, od wybrzeży morskich, po góry do wysokości 2000 m. Często spotykany jest w ogrodach
w których rośnie marchew zwyczajna, koper, kminek. Preferuje łąki i miejsca, w których rosną dzikie gatunki warzyw. Przemiana od gąsienicy do poczwarki trwa 6-7 tygodni, a rozwój poczwarki 2-24 tygodnie. Gąsienice pazia królowej zjadają liście roślin baldaszkowatych takich jak: dzika i ogrodowa marchew, koper, biedrzeniec, kminek i pietruszka. Dojrzały motyl żyje kilka tygodni, ginie zwykle po złożeniu jaj. Był niegdyś bardzo licznym motylem, ale wskutek nowoczesnego rolnictwa i działalności kolekcjonerów, w niektórych miejscach niemal wyginął.

Wymiary:
Długość ciała:


ok. 8 cm