Lipa szerokolistna

(łac. Tilia platyphyllos)

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Rośliny
ślazowce
ślazowate

 Opis

    Jeden z dwóch rodzimych gatunków lipy w Polsce, występujący rzadziej i na mniejszym obszarze niż lipa drobnolistna, bardzo zmienny. Jest to bardzo wysokie i wyjątkowo okazałe drzewo liściaste o grubym, prostym pniu oraz gęstej i szerokiej, kopulasto wysklepionej koronie. Rośnie najczęściej pojedynczo, rzadko tworzy zwarte drzewostany. Liście mają sercowatą blaszkę, często o niesymetrycznej nasadzie, na szczycie zaostrzoną o długości 7-12(15)cm, na brzegu ostro, drobno, i nieregularnie piłkowana. Spodnia strona liści, a czasami także górna miękko, delikatnie owłosione. Na spodniej stronie kątach bocznych nerwów występują kępki białych włosków. Kwiaty, większe niż u lipy drobnolistnej wyrastają pojedynczo lub pęczkami po 2-5, są zwisające. Mają dość długą szypułkę i w dolnej części podługowatą podsadkę. Całe kwiaty mają jasnożółtą barwę i wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Kwitnie od czerwca do lipca.

    Napar z kwiatów lipy stosuje się przede wszystkim w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, przy zapaleniu gardła i oskrzeli, oraz w tzw. przeziębieniach, jako środek napotny. Czasami jest stosowana również jako środek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt. Kwiaty lipy szerokolistnej zbiera się ręcznie, przy bezdeszczowej pogodzie i suszy w miejscu przewiewnym i zacienionym, w temperaturze do 35 °C. Należy je zbierać z drzew oddalonych od głównych dróg i nierosnących na intensywnie opryskiwanych polach. Jest to również roślina bardzo miododajna.

    Lipowe drewno, jest stosunkowo miękkie i z tego powodu cenione w rzeźbiarstwie. Figury do słynnego ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie wykonane przez Wita Stwosza wykonane zostały z drewna lipowego. Z łyka lipowego wyplatane były kapcie, maty, ule, koszyki. Przez Słowian uważana była za drzewo święte, często bywa sadzona przy świątyniach i na cmentarzach.

Wymiary:
Wysokość:
Długość życia:
Średnica pnia:


30 - 35 m
300 – 600 lat
1,5 – 2 m.

Występowanie:
Gatunek ten można spotkać na terenie całego Parku Krajobrazowego im. gen. D. Chłapowskiego.