Wiewiórka

(łac. Sciurus vulgaris)    

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
gryzonie
wiewiórkowate

 Opis:  

   Jest to gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Występuje w lasach liściastych i iglastych, a także w parkach i zadrzewieniach. Osiąga ona długość ciała 19-23 cm i ogona 15-20 cm, waga 250-340 gramów. Wiewiórka jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet ubarwiony ma na kolor od rudego do ciemnobrązowego, spód ciała jest biały. W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają ubarwienie na popielate.

   Gniazda ssak ten buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i drobnych gałązek i wyściela mchami. Gniazda te mają jeden wejściowy otwór. Jest aktywna w dzień. Ciąża u wiewiórek trwa 38-39 dni. Samica rodzi w jednym miocie od 2 do 7 młodych. W ciągu roku wydaje zwykle 2-3 mioty. Młode rodzą się ślepe, otwierają oczy dopiero po miesiącu. Matka karmi je mlekiem przez 8 tygodni. Dojrzewają płciowo po 10-12 miesiącach życia. Wiewiórka żyje na wolności około 5 lat.

   Jej pożywienie stanowią nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Gromadzi zapasy żywności, np. zakopując nasiona  przyczynia się w ten sposób do rozsiewu nasion drzew.

Wymiary:

Długość ciała:
Długość życia:
Waga:19 – 23 cm
do 5 lat
250 - 350  g

Występowanie:
Gatunek ten można spotkać na terenie całego Parku Krajobrazowego im. gen. D. Chłapowskiego.

Ochrona:
Gatunek ten objęty jest  ścisłą ochroną gatunkową.