Bażant

(łac. Phasianus colchicus)

Samica bażantaSamiec bażanta

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
grzebiące
kurowate

Status i występowanie w Polsce: W Polsce jest to średnioliczny gatunek lęgowy. Bażant jest gatunkiem azjatyckim, introdukowanym w Europie. Gatunek ten zasiedla otwarte tereny o licznych śródpolnych krzewach, skraje pól, szuwary, świetliste lasy, śródpolne gaje, uprawne pola z zakrzewionymi miedzami i ugorami oraz nadrzeczne zarośla blisko wody, stawy, mokradła i rzeki. Preferuje obszary, gdzie może skorzystać z kryjówek i bezpiecznie zostać na noc.

Występowanie na terenie PK im. gen. D. Chłapowskiego: Gatunek ten można spotkać w wielu miejscach, ale najczęściej był obserwowany w obniżeniu Rowu Wyskoć.

Opis: Jest to ptak o sylwetce kurczaka. U tego gatunku bardzo wyraźnie zaznaczony jest dymorfizm płciowy. Samiec jest większy i bardziej kolorowo ubarwiony niż samica. Głowa jest zielona z metalicznym połyskiem, a wokół oczu widoczna jest naga, czerwona przestrzeń. Na szyi wyraźnie zaznaczona biała obroża. Wierzch ciała samca jest ciemnobrązowy, z miedzianymi , czarno nakrapianymi bokami. Charakterystyczny dla samca długi ogon jest żółtobrunatny, z czarnymi poprzecznymi pręgami.  Samica jest mniejsza, popielato ruda z ciemnymi poprzecznymi pręgami.Gniazdem jest dołek w ziemi, skąpo wyścielony puchem i trawą, osłonięty trawą lub gałęziami. Samica znosi 10 - 12 oliwkowo-szarych jaj, które wysiadywane są przez okres 24 - 28 dni, wyłącznie przez samicę, która potem sama wodzi pisklęta. Młode osobniki są zagniazdownikami i już po paru godzinach od wyklucia same się poruszają, a podlatywać mogą w wieku 12 dni. Kura opiekuje się nimi przez około 2 miesiące.
Pożywienie tego gatunku jest zależne od pory roku. I tak zimą i po zbiorach zbóż są to rośliny, latem nasiona i owoce leśne bylin oraz roślin drzewiastych, dodatkowo dieta bażantów uzupełniona jest o zielone rośliny, korzonki, jagody i ziarno chwastów i zbóż, duże ilości owadów, w tym stonkę ziemniaczaną, mrówki (i ich jaja), dżdżownice, ślimaki. Czasem mogą być to żaby, jaszczurki, gryzonie, małe ryby i padlina. Podobnie jak u innych ptaków grzebiących młode żywią się przede wszystkim pożywieniem zwierzęcym. Pokarmu szukają na ziemi, rozgrzebując  glebę pazurami i dziobem wybierając  pokarm. Uważa się, że jest pożyteczny, gdyż tępi owady, będące szkodnikami upraw.

Wymiary:

Długość ciała:
Rozpiętość skrzydeł:
Waga:

 

30 – 40 cm
70 – 80 cm
170 – 260 g

Migracje:
Gatunek osiadły           

Galeria zdjęć bażanta autorstwa Marka Palucha