Kowalik

(łac. Sitta europaea) 

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
wróblowe
kowalikowate

Status i występowanie w Polsce: Liczny gatunek lęgowy i zimujący, pospolity w całej Polsce, do wysokości ok. 1000 m npm. Gatunek osiadły, zimą pozostaje w pobliżu miejsc rozrodu. Ptak ten zamieszkuje luźne starodrzewy liściaste i mieszane, parki. Preferuje drzewostany z udziałem gatunków ciężkonasiennych np. dębu i buka. Unika wnętrza lasów i suchych borów iglastych.

Występowanie w PK im. gen. D. Chłapowskiego: W ciągu całego roku można go spotkać w lasach, parkach i dużych zadrzewieniach śródpolnych.

Ochrona gatunku: Gatunek prawnie chroniony (Ust. o Ochronie Przyrody).

Opis: Ptak ten ma długą głowę, silny dziób, klinowate ciało z krótkim prostokątnym ogonem. Z wierzchu szary, od spodu płowy, z czarnym paskiem biegnącym przez oko. Boki intensywnie pomarańczowo-płowe. Ogon po bokach ciemny z białymi narożami. Gniazdo buduje w opuszczonych dziuplach dzięciołów i budkach lęgowych. Posiadł umiejętność „zamurowywania” otworu wejściowego mieszaniną gliny, błota, iłu oraz gliny, pozostawiając mały otwór, co w znacznym stopniu utrudnia dotarcie do gniazda drapieżnikom.
Gniazdo wyściełane jest korą sosny, trawą, mchem itp. Samica składa 5 - 8 białych jaj i wysiaduje je przez 15 dni. Młode w gnieździe przebywają ok. 25 dni. Pożywieniem są owady i inne bezkręgowce, a zimą - nasiona. W trakcie sezonu lęgowego żywi się głównie motylami (larwami), pająkami i pluskwiakami. Jesienią i zimą jada zazwyczaj nasiona dębu, buka, grabu i leszczyny, może korzystać także z karmników.

Wymiary:
Długość ciała:
Rozpiętość skrzydeł:
Waga:


13 – 14 cm
23 - 27 cm
20 - 25 g

Galeria zdjęć kowalika autorstwa Leszka Lubickiego

Artykuł o kowaliku autorstwa Pana Leszka Lubickiego można znaleźć pod tym adresem: http://przyrodniczo.udl.pl