Pliszka siwa

(łac. Motacilla alba

Królestwo:
Rząd:

Zwierzęta
wróblowe

Status i występowanie w Polsce:   W Polsce jest to średnioliczny gatunek lęgowy i przelotny. Typowym siedliskiem pliszki siwej są osiedla ludzkie i ich obrzeża oraz tereny ruderalne. Preferuje obręb zabudowy wiejskiej. Gnieździ się również w krajobrazie rolniczym, w dolinach rzek oraz przy zbiornikach wodnych. Jest to gatunek wędrowny, który na lęgowiskach pojawia się pomiędzy marcem a kwietniem, na zimowiska odlatuje zaś od września do października.

Występowanie na terenie PK im. gen. D. Chłapowskiego:  Gatunek ten można spotkać na terenie całego Parku Krajobrazowego.

Status ochronny: ścisła ochrona gatunkowa (Ust. o ochronie przyrody).

Opis: Samiec tego gatunku ma wierzch głowy i „śliniak” na szyi czarne. Czoło, boki głowy i spód ciała są białe. Grzbiet jest szary a ogon jest czarny z białymi brzegami. Barwy samicy nie są tak kontrastowe jak samca.
Gatunek ten gniazdo buduje wykorzystując do tego dość nietypowe miejsca: strzechy, załomki murów, czy korzeniei drzew. Samica składa w nim 4 - 8 białawych, nakrapianych na szaro jaj, ich wysiadywanie trwa 11 - 13 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po ok. 2 tygodniach. Pożywieniem pliszek siwych są drobne owady chwytane w locie lub na ziemi. Charakterystycznym zachowaniem tego gatunku jest wymachiwanie ogonem w każdą stronę w biegu, ma to na celu wypłoszenie owadów z  ich kryjówek.
Ptaki te często wysiadują jaja kukułki.

Wymiary:
Długość ciała:  17 - 18 cm
Waga:            18 - 22 g

Galeria zdjęć pliszki siwej autorstwa Leszka Lubickiego