Krzyżówka

(łac. Anas platyrhynchos  

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
blaszkodziobe
kaczkowate

Status i występowanie w Polsce:  W Polsce jest to liczny gatunek lęgowy i zimujący, bardzo liczny w czasie przelotów. Ptak ten zasiedla wszelkie typy siedlisk związanych z obecnością nawet niewielkich zbiorników wodnych. Powszechnie występuje nad jeziorami, stawami, wolno płynącymi rzekami, oczkami śródpolnymi, rowami czy gliniankami. Coraz częściej krzyżówki gnieżdżą się w pobliżu człowieka. Krzyżówka jest gatunkiem częściowo osiadłym. Osobniki wędrujące pojawiają się na lęgowiskach od lutego do kwietnia, odlatują na zimowiska  od końca sierpnia do grudnia. W Polsce zimują ptaki pochodzące z północy i wschodu Europy.

Występowanie na terenie PK im. gen. D. Chłapowskiego: Na terenie Parku Krajobrazowego gatunek ten najłatwiej można spotkać na stawach koło Manieczek oraz torfiankach wzdłuż Rowu Wyskoć.

Opis: U tego gatunku widoczny jest dymorfizm płciowy. Samiec ma zielono połyskującą głowę, brązową szyję z białą obrożą, szary brzuch i grzbiet ciała. Kuper jest czarny z charakterystycznymi czterema podwiniętymi piórami, przypominającymi lok. Sterówki są białe. Samica jest brązowoszara, z jaśniejszą głową i białymi sterówkami. U obu płci na skrzydłach widoczne jest ciemnoniebieskie lusterko z białymi obrzeżami. Krzyżówki gniazdują na ziemi w norach ziemnych, w dziuplach drzew, szczelinach budynków, stertach kamieni, kęp drzew a nawet na dachach niskich budynków. Gniazda są bardzo dobrze ukryte. Samica składa w nim 8  - 12 zielonkawych lub beżowych jaj i wysiaduje je przez 27 - 28 dni. Po wykluciu piskląt kaczor opuszcza samicę, która sama wychowuje potomstwo. Młode uzyskują lotność w wieku 50 -  65 dni a dojrzałość płciową w wieku 1 roku. Kaczki te mogą żyć nawet ponad 20 lat. Ptaki te są wszystkożerne i mało wybredne. Warto pamiętać, że nie wolno ich karmić zepsutym jedzeniem. Najlepszym pokarmem są dla nich kasze, płatki owsiane, tarta marchew, jeśli zaś pieczywo to tylko białe i czerstwe, pokrojone na kawałki wielkości orzecha laskowego. 

Wymiary:
Długość ciała:
Rozpiętośc skrzydeł:
Waga:


55 - 60 cm
75 - 100 cm
750 - 1570 g

Galeria zdjęć krzyżówki autorstwa Leszka Lubickiego
Galerie zdjęć krzyżówki autorstwa Hanny Żelichowskiej