Grubodziób

(łac. Coccothraustes coccothraustes) 

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
wróblowe
łuszczaki

Status w Polsce: Średnio liczny gatunek lęgowy. Występuje w całej Polsce, jednak w górach (zwykle do wysokości 600 m npm)  nieliczny. Gatunek w większości wędrowny, tylko ptaki występujące na Śląsku uważane są za osiadłe. Przylot w marcu lub kwietniu, odlot od września do listopada. Zamieszkuje lasy grabowe i buczyny. Niekiedy spotykany może być w parkach. Unika lasów iglastych.

Występowanie w PK im. gen. D. Chłapowskiego: Gatunek ten można spotkać w lasach i nielicznie w większych zadrzewieniach śródpolnych z dobrze rozwiniętym drzewostanem. 

Ochrona gatunku: Gatunek prawnie chroniony (Ust. o Ochronie Przyrody).

Opis: Największy polski łuszczak. Krępy ptak z dużą głową i krótkim ogonem. Bardzo wysoki trójkątny dziób, latem u samca niebiesko-szary (w pozostałych porach roku żółto-płowy). Pomarańczowo-płowe policzki i czapeczka. Czarny kantar i mały czarny śliniak. Szyja szara, ciemnobrązowy grzbiet, płowo-różowy spód. Skrzydła niebiesko-czarne z szerokim białym końcem. Młode są jaśniejsze, żółtawe od spodu, z krótkimi czarnymi prążkami. Gniazdo jest niezbyt dobrze osłonięte, umieszczone na drzewie liściastym, kilka metrów nad ziemią, czasem wyżej. Zbudowane z patyków drzew liściastych, w wyściółce porosty, korzonki i włosie. Samica składa w nim 4 - 5 jaj, a wysiadywanie trwa 13 dni. W tym czasie samiec karmi samicę oraz zastępuje ją w gnieździe. Młode opuszczają gniazdo po ok. 2 tygodniach od wyklucia się. Podstawę pokarmu stanowią duże, suche nasiona drzew iglastych i liściastych (jaworu, leszczyny, buka i grabu), ale też nasiona mięsistych owoców - głównie pestki dzikiej wiśni, a czasem nawet jabłek i gruszek. Wiosną, w okresie lęgowym, chwyta też gąsienice i inne bezkręgowce.

Wymiary:
Długość ciała:
Rozpiętość skrzydeł:
Waga:


17 – 18 cm
32 cm
50 - 60 g

 Galeria zdjęć grubodzioba autorstwa Marka Palucha