Bogatka

(Parus major)


Bogatka

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
wróblowe
śpiewające

Status i występowanie w Polsce: Liczny gatunek lęgowy. Występuje w całej Polsce, w tym także w górach. Na większości terytorium naszego kraju jest to gatunek osiadły. Tylko ptaki z terenów wschodniej Polskiej na zimę odlatują lub zimują w lub przy osadach ludzkich. Gatunek ten zamieszkuje różnorodne lasy, często przebywa również w sąsiedztwie człowieka - w parkach, ogrodach i sadach oraz w miastach wewnątrz osiedli mieszkaniowych. Unika borów. Gatunek osiadły

Występowanie w PK im. gen. D. Chłapowskiego: Występuje głównie w lasach, parkach i różnorodnych zadrzewieniach śródpolnych, a także w obrębie miejscowości.

Ochrona gatunku: Gatunek prawnie chroniony (Ust. o Ochronie Przyrody).

Opis: Największa i pospolita sikora. Wyrazisty ptak z czarną głową i okrągłymi białymi policzkami. Czarny podbródek przechodzi poniżej w szeroki pas pośrodku żółtego (u samców szerszy) brzucha. Grzbiet koloru zielonego i szaroniebieskimi skrzydłami z białym paskiem. Ogon szaro-niebieski z białym obrzeżem. Gniazdo może być umieszczone w dziupli bądź w innych miejscach, nawet w konstrukcjach na placach zabaw, w skrzynkach na listy, często w budkach lęgowych. Zbudowane jest z mchu i sierści. Samica składa do 12 białych, czerwono nakrapianych jaj i wysiaduje je 13 - 14 dni. Młode przebywają w gnieździe ok. 3 tygodni. Pożywieniem bogatek są owady i inne bezkręgowce, a zimą odżywiają się pokarmem roślinnym (szczególnie nasionami roślin oleistych, np. słonecznika).

Wymiary:
Długość ciała:           14 - 15 cm
Rozpiętość skrzydeł:  ok. 22 cm
Waga:                      16 - 21 g.

Galeria zdjęć bogatki autorstwa Leszka Lubickiego