Kukułka

Autor: Cezary Korkosz

(łac. Cuculus canorus)

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:

Zwierzęta
kukułkowe
kukułkowate

Status i występowanie w Polsce: W Polsce jest to średnioliczny gatunek lęgowy i przelotny. Zasiedlają wszelkiego typu lasy i zadrzewienia, często w okolicach zbiorników wodnych. Można ją spotkać na peryferiach miast czy w parkach. Nieliczna jest w krajobrazie rolniczym. Ptak ten na lęgowiska przylatuje w kwietniu i w maju, odlatuje zaś w sierpniu i we wrześniu.

Występowanie na terenie PK im. gen. D. Chłapowskiego: Gatunek ten można spotkać na terenie całego Parku Krajobrazowego.

Status ochronny: ścisła ochrona gatunkowa (Ust. o ochronie przyrody).

Opis: Samiec ma wierzch ciała, szyję i pierś jasnoszare, ogon jest ciemniejszy z białymi plamami. Spód ciała jest biały z poprzecznym pręgowaniem. Samica ma rdzawy nalot na przodzie ciała. Część samic ma podstawowe ubarwienie grzbietu, skrzydeł i ogona brązowo rude, z czarnym prążkami na piersi i grzbiecie.
Gatunek ten jest pasożytem lęgowym. W Polsce jaja podrzucane są głównie gatunkom wróblowatych: pliszce siwej, świergotkowi drzewnemu, piegży zwyczajnej, jarzębatce, gąsiorkowi, pleszce zwyczajnej, kopciuszkowi zwyczajnemu i trzcinniczkowi. Każda samica znosi w sezonie ok. 20 jaj. Podkładając jaja samica współpracuje z samcem, który odwraca uwagę ptaków od gniazda, do którego samica podkłada jajo. Z jaja po 12 dniach wykluwa się pisklę (zazwyczaj jest to 1 -  2 dni szybciej niż pisklęta gospodarza gniazda). Młody osobnik usuwa z gniazda wszystko co się w nim znajduje. Po 6 tygodniach pisklę staje się samodzielne. Pożywieniem tego gatunku są owady, szczególnie owłosione gąsienice motyli, które są często unikane przez inne ptaki. Nie konkurują, więc o pokarm z zastępczymi rodzicami, bo mają oni inne preferencję pokarmowe. Chwytają też chrząszcze.

Wymiary:
Długość ciała:
Rozpiętość skrzydeł:
Waga:


31 – 35 cm
55 - 60 cm
110 - 150 g