Bażant

(łac. Phasianus colchicus)

Samica bażantaSamiec bażanta

Królestwo:
Rząd:
Rodzina:
Rodzaj:

Zwierzęta
grzebiące
kurowate
phasianus

Opis:

       Ptak o sylwetce kurczaka z długim ogonem. Samce zwykle ciemnobrązowe, typowo rude z miedzianymi czarno nakrapianymi bokami. Kuper jest rdzawy bądź jasnozielony. Głowa zielono-czarna z białą obrożą i z czerwonymi płatkami skórnymi wokół oczu. Samica jest mniejsza z krótszym ogonem, ubarwiona od jasno do szaro-brązowego. Z wierzchu ciemny koronkowy wzór. Na krótkim ogonie gęste prążki. Skrzydła krótkie i okrągłe. Zdolności adaptacyjne sprawiły, że jest najliczniejszym dużym ptakiem w Europie Środkowej występującym na otwartych przestrzeniach. Gatunek ten zasiedla otwarte tereny o licznych śródpolnych krzewach,skraje pól, szuwary, świetliste lasy, śródpolne gaje, uprawne pola z zakrzewionymi miedzami i ugorami oraz nadrzeczne zarośla blisko wody, stawy, mokradła i rzeki. W okresie lęgowym odbywa tam toki i szuka pokarmu. Preferuje obszary, gdzie może skorzystać z kryjówek i zostać bezpiecznie na noc. Możą niekiedy występować blisko zabudowań ludzkich, gdzie mają zapewniony pokarm i tępi szkodniki na korzyść człowieka. Noce spędza na większych gałęziach drzew i w krzewach na które wzlatuje wieczorami.

            Gniazdem jest dołek w ziemi, skąpo wyścielony puchem i trawą, osłonięty trawą lub gałęziami często w zbiorowiskach krzewiastych. Niektóre doniesienia mówią, że gniazda widywano na drzewach, gdzie zajmował opuszczone miejsca lęgowe po krukowatych.

            Samica znosi 10 - 12 oliwkowo-szarych jaj, które wysiadywane są przez okres 24 - 28 dni, wyłącznie przez samicę, która potem sama wodzi pisklęta. Młode, zagniazdowniki, już po paru godzinach od wyklucia same się poruszają, a podlatywać mogą w wieku 12 dni. Kura opiekuje się nimi jednak jeszcze przez 2 miesiące.

            Skład pożywienia tego gatunku zależy od możliwości danego siedliska i pory roku. Zimą i po zbiorach zbóż są to rośliny, a latem nasiona i owoce leśne bylin oraz roślin drzewiastych, oprócz tego zielone rośliny, korzonki, jagody i ziarno chwastów i zbóż, w tym okresie dieta bażantów wzbogacona jest także o duże ilości owadów, w tym stonkę ziemniaczaną, mrówki (i ich jaja), poza tym dżdżownice, ślimaki. Czasem mogą być to nawet żaby, jaszczurki, gryzonie, małe ryby i padlina. Podobnie jak u innych ptaków grzebiących młode żywią się przede wszystkim pożywieniem zwierzęcym. Pokarmu szukają na ziemi, rozgrzebując  glebę pazurami i dziobem wybierając  pokarm.

Wymiary:

Długość ciała:
Rozpiętość skrzydeł:
Waga:

 

30 – 40 cm
70 – 80 cm
170 – 260 g

Migracje:
Gatunek osiadły           

Występowanie:
Gatunek ten można spotkać w obniżeniu Rowu Wyskoć.